دانش سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، حجم زیادی از اطلاعات و مهارت های فنی و غیرفنی را شامل میشود که در یک پست نمیتوان به تمام جزئیات آن پرداخت. اما در این مقاله تلاش نموده ایم با توجه به آخرین تغییرات ، مهمترین امور مربوط به SEO در سال 2017 را برای شما لیست کنیم.

 1. برای سایت خود Google Analytics نصب کنید.
 2. Google Search Console ابزار مهم دیگری است که در همان ابتدا باید برای سایتتان راه اندازی کنید.
 3. اگر از وردپرس استفاده میکنید، افزونه (plugin) گوگل آنالیتیکس را دانلود و نصب کنید. برای این کار از لینک زیر نیز میتوانید استفاده کنید : https://goo.gl/2N2fBZ
 4. اگر از وردپرس استفاده میکنید نسخه رایگان افزونه Yoast SEO را نصب کنید. کمک زیادی در رعایت اصول سئو به شما خواهد کرد.
 5. ابزار Google Search Console را برای مطلع شدن از خطاهای فنی از جمله missing titles ، crawl errors و سایر خطاهای ممکن، بررسی کنید.
 6. از سایت net برای چک کردن ریدایرکت های سایتتان استفاده کنید
 7. با استفاده از سایت screamingfrog لینک های معیوب (Broken Links) و چند مشکل فنی دیگر را میتوانید بررسی کنید
 8. از ابزار Google Adwords Keyword Planner برای به دست آوردن کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید. پس از اینکه با استفاده از این ابزار میزان سرچ ماهیانه هر یک از کلمات مورد نظرتان را متوجه شدید، از سایت KWfinder استفاده کنید تا متوجه شوید دشواری و سطح رقابت در هریک از کلمات در گوگل چقدر است. سپس با توجه به این دو شاخص مهم تصمیم بگیرید که کدام کلمات را به عنوان کلمات کلیدی سایت خود انتخاب کنید. معمولا بهتر است از کلماتی که میزان سرچ کم و طبیعتا میزان رقابت کمتری دارند شروع کنید.
 9. روش های لینک سازی رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید و از آن ایده بگیرید .

  سئو
  سئو
 10. سعی کنید مهمترین کلمه کلیدی خود را در URL سایت خود استفاده کنید. البته اگر سایتی دارید که قدمت و اعتبار قابل توجهی دارد، تغییر آن به صلاح نیست.
 11. مهمترین کلمات کلیدی خود را در تک Title سایت اضافه کنید
 12. کلمات کلیدی را در meta description نیز استفاده کنید. البته اهمیت این مورد و مورد قبلی که بیان شد، این روزها کمتر از قبل است اما به هر حال نکاتی هستند که باید رعایت شوند.
 13. از کلملات کلیدی در تگ H1 استفاده کنید. عناوین و توضیحات تکراری در مطالب خود به کار نبرید.
 14. محتوایی که تولید میکنید باید حداقل دارای 300 کلمه باشد که البته این عدد مینیمم کلمات ممکن را بیان میکند و قطعا بهتر است در صورت امکان 1000 الی 2500 کلمه را در مقاله خود داشته باشید. همه این آمار و ارقام با این فرض بیان شده اند که محتوای تولیدی شما مفید و کاربردی باشد و مشکلی را از کاربرانتان حل کند. در غیر این صورت به هیچ عنوان مطلب غیر ضروری و اضافی را برای طولانی تر نمودن مطلب، به آن اضافه نکنید.
 15. توصیه شده است بهتر است از کلمات هم‌خانواده کلمات کلیدی در مقاله تان استفاده کنید اما اینکه این مطلب تا چه حد در زبان فارسی هم برای گوگل قابل شناسایی است، خیلی قابل اثبات نیست.
 16. عنوان و تگ ALT تصاویر و موجود در سایت را به صورت کاملا توصیفی بنویسید چرا که موتورهای جستجو به این موارد توجه میکنند.
 17. به لینک سازی داخلی اهمیت بدهید. اگر مطلبی در سایت شما وجود دارد که به پست جدیدتان مرتبط است، با یک جمله مناسب، کاربر را به مطالعه آن مطلب دعوت کنید. این مسئله باعث میشود مخاطب شما زمان بیشتری را در سایت شما صرف کند و سئو شما بهبود پیدا کند.
 18. از ابزارهایی مثل Google page speed insights یا GTmetrix استفاده کنید تا سرعت سایت خود را بهینه سازی نموده و تا حد ممکن افزایش دهید.
 19. به وسیله ابزار Google’s mobile friendly testing tool اطمینان حاصل کنید که سایت شما در ابعاد صفحات موبایل هم به طور مناسبی نمایش داده میشود.
 20. برای سایت خود site map ایجاد کنید و آن را به گوگل سرچ کنسول معرفی کنید. ساخت نقشه سایت نیاز به تخصص خاصی ندارد. شما میتوانید از ابزارهای مخصوص این کار استفاده کنید. به طور مثال : XML-Sitemaps.com
 21. فایل txt بسازید و آن را به گوگل سرچ کنسول معرفی کنید

 

در انتها این فایل کوتاه ویدئویی که نکات ارزشمندی در مورد سئو سایت های تازه تاسیس و نوپا بیان میکند را حتما مشاهده کنید

 

فایل های این مقاله  را در دو فرمت ورد و پی دی اف میتوانید دانلود کنید.

چک لیست سئو docs

چک لیست سئو pdf

اگر سوالی در مورد این مطلب دارید حتما در قسمت کامنت ها مطرح کنید

 

نویسنده : حجت مسگری

آژانس دیجیتال مارکتینگ بومرنگ
Summary
Review Date
Reviewed Item
چک لیست مهمترین نکات سئو در سال 2017
Author Rating
51star1star1star1star1star

3 comments

 • ali
  ali

  ممنون خیلی کاربردی بود

  • حجت مسگری
   حجت مسگری

   متشکرم

 • چاپ مقاله
  چاپ مقاله

  سلام ممنون بسيار مفيد بود

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>